Yazının Word Belgesi Hali


 

BİR KOSOVA TÜRK’ÜNÜN GÖZÜYLE ATATÜRK

 

Bugün Türkiye’de Atatürk ne ise Kosova’da hatta tüm Balkan coğrafyasında, Balkan Türklerinin ve akraba topluluklarının manevi lideridir.

Atatürk’ün o devirde yeryüzünde Türk adını silmek isteyenlere karşı, kurtuluş savaşında göstermiş olduğu kahramanlıkla destan yazmış ve ’’Türkiye Cumhuriyeti’’ni kurmuş olması Kosova Türkleri için bir manevi lider olmakla beraber bu günün Türk Dünyasının ilk Türk Cumhuriyetini kuran, Türkçe sevdalısı olan, şanlı Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran liderlerden biridir Atatürk.

10 Kasım gününü Türkiye’de olduğu gibi, Kosova Türklerinde resmi olarak yas günü ilan edilmese de her Kosova Türkü için bu gün yas günüdür. Aramızda toplanıp anarız Atamızı dolu gözlerle titreyen yüreklerle…

Okullarımızda, bürolarımızda, çeşitli kurum ve kuruluşlarımızda baş köşemizde Atatürk’ün portresi eksik olmaz. Her mecliste düğünlerde, ölümlerde Atatürk devrimleri sohbetlere karışır. Keşkeler bitmez bir türlü, ne olurdu da Bosna’ya kadar kovsaydın o düşmanı, kızgındırlar ama kırgın değiller, gücü o kadardı Türkiye Cumhuriyetini kurduğuna şükür.

Birçok Türk Halk masalında nenelerimiz annelerimiz Koca Kemal Paşayı efsaneleşmiş olarak anlatır, Çanakkale yi, Samsunu, Ankara’yı Kemal Paşanın kurşungeçirmez gömleğini, sahte hocaları nasıl astığını anlatır.

23 Nisan bir başka kutlanır Atatürk’ün mirası resmi düzeyde 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak kutlamaktayız. Bu günlerde seni çok daha sık anmaktayız Atam! Bir Atatürk yaşamaktadır bugün, her şeyiyle içimizde… Hani diyor ya Latin şair Horatius: “Övgüsüne lâyık olan kahramanın - Ölmesine izin vermez ilham perisi.”

Türk Gençliği’nin Başbuğu, damarlarımızda asil kan dolaştıkça yaşamaya devam edecektir!